Subsidie voor een groene tuin in Kampen: dit krijg je terug

Sander Sellis, hovenier bij Tuinrobuust

Door Sander Sellis, hovenier en eigenaar van Tuinrobuust
2 oktober 2026 · 6 minuten lezen

Kort antwoord: Ja. Met de Subsidieregeling Klimaatadaptatie Maatregelen 2026 krijg je in de gemeente Kampen onder meer €5 per m² als je tegels vervangt door groen (maximaal €500), €35 per nieuwe boom (maximaal €175) en tot €50 voor een regenton. De regeling geldt binnen de bebouwde kom. Je vraagt de subsidie aan binnen zes maanden nadat het werk klaar is.

Een tuin vol tegels warmt in de zomer flink op en stuurt bij een hoosbui al het water in één keer het riool in. Kampen ligt laag, tussen de IJssel en het Zwarte Water, en ook hier zijn hevige buien en droge zomers merkbaar. Daarom beloont de gemeente Kampen bewoners die hun tuin groener maken.

In dit artikel lees je welke maatregelen subsidie opleveren, hoeveel je krijgt en hoe je de aanvraag doet. Als hovenier in Kampen doen wij dit soort werk bij een tuinrenovatie.

Voortuin met nieuwe border en bolvormen, door Tuinrobuust

€5 per m²

Voor tegels eruit en groen erin, tot €500 per adres.

Binnen de bebouwde kom

Voor eigenaren en huurders in de gemeente Kampen.

Achteraf aanvragen

Binnen zes maanden na afronding, met foto’s van voor en na.

Welke maatregelen leveren subsidie op?

De bedragen uit de regeling 2026 voor particulieren.

MaatregelBijdrageMaximaal
Tegels eruit en groen erin€5 per m²€500
Boom planten€35 per boom€175
Groene voortuin€50 per woning€50
Groene erfafscheiding, zoals een haag€20 per meter€500
Regenton€25 tot €50 per ton2 tonnen
Regenpijp afkoppelen zonder berging€60 per woning€60
Regenwater bergen of laten infiltreren€200 per m³€500
Systeem voor hergebruik van regenwater€100 per 1.000 liter€1.000
Groen dak€20 per m²€2.000
Groene gevel€30 per m²€1.500

Doe je het samen met minimaal drie buren of bewoners, dan geldt voor de meeste maatregelen een bonus van 25 procent. Er zijn ook aparte bedragen voor schoolpleinen, grotere percelen en bewonersinitiatieven in de openbare ruimte.

Een rekenvoorbeeld

Stel: je hebt een achtertuin met 40 m² tegels. Je haalt 30 m² weg en maakt er een gazon en border van, je plant twee bomen en je zet een regenton bij de schuur.

MaatregelBerekeningSubsidie
30 m² ontegelen en vergroenen30 × €5€150
Twee bomen planten2 × €35€70
Eén regentonvast bedragtot €50
Totaaltot €270

Dat dekt niet de hele rekening, maar het is een mooie bijdrage. En een groenere tuin levert meer op dan subsidie alleen: minder wateroverlast, een koelere tuin in de zomer en meer vogels en insecten.

De voorwaarden

1
Je woont of werkt in de gemeente Kampen. Eigenaren, huurders en pachters kunnen aanvragen, net als groepen van minimaal drie bewoners.
2
Het perceel ligt binnen de bebouwde kom. Een boerderij in het buitengebied valt er dus meestal buiten.
3
Bomen hebben een minimale maat. Een nieuwe boom moet een stamdiameter van minimaal 12 cm hebben of minimaal 1,5 meter hoog zijn, en minstens 0,5 meter uit de erfgrens staan. Invasieve soorten zoals de valse acacia en de hemelboom tellen niet mee.
4
Je onderhoudt wat je hebt aangelegd. Het groen moet blijven. Haal je het na een jaar weer weg, dan voldoe je niet aan de regeling.
5
Eén keer per maatregel per adres. Je kunt wel meerdere verschillende maatregelen combineren.

Zo vraag je de subsidie aan

1
Leg de situatie vooraf vast. Maak foto’s van de tuin voordat je begint. Die heb je straks nodig.
2
Voer het werk uit. Zelf of met een hovenier. Bewaar de factuur of het aankoopbewijs.
3
Maak foto’s na afloop. Zorg dat je de nieuwe situatie duidelijk in beeld hebt.
4
Dien de aanvraag in binnen zes maanden. Stuur de factuur, de foto’s van voor en na en eventueel een berekening mee. Bij een erfafscheiding heb je ook toestemming van de buren nodig.
5
Wacht op het besluit. De gemeente beslist binnen acht weken. Die termijn kan één keer met vier weken worden verlengd.

Let op: het budget is €90.000 per jaar, met maximaal €30.000 per soort maatregel. Het geld gaat op volgorde van binnenkomst. Is het op, dan moet je wachten tot het volgende jaar. De regeling loopt in 2026, 2027 en 2028. Kijk altijd even op de site van de gemeente of er nog budget is.

Tips om je tuin groener te maken

Begin met de plekken waar je de tegels het minst nodig hebt. Vaak kan een strook langs de schutting of een deel van het terras prima groen worden, zonder dat je ruimte inlevert om te zitten.

Kies een haag in plaats van een schutting als erfafscheiding. Dat levert per meter subsidie op en een haag breekt de wind beter. Lees welke soorten goed werken in ons artikel over een haag planten.

Op de klei en het veen rond Kampen zakt regenwater slecht weg. Een regenton, een wadi of een grindkoffer helpt om water in de tuin vast te houden zonder dat je gazon verdrinkt.

Veelgestelde vragen

Hoeveel subsidie krijg je in Kampen voor tegels eruit?

€5 per m² tegels die je vervangt door groen, tot maximaal €500 per adres. Doe je het samen met minimaal drie buren, dan komt daar 25 procent bij.

Wie kan de subsidie aanvragen?

Eigenaren, huurders en pachters van een woning of perceel in de gemeente Kampen, binnen de bebouwde kom. Ook groepen van minimaal drie bewoners, scholen en bewonersinitiatieven kunnen aanvragen.

Moet ik de subsidie vooraf aanvragen?

Nee. Je voert het werk eerst uit en vraagt de subsidie daarna aan, binnen zes maanden na afronding. Maak wel vooraf foto’s van de oude situatie.

Krijg ik subsidie als een hovenier het werk doet?

Ja. Het maakt niet uit of je het zelf doet of laat doen. Je stuurt de factuur mee met je aanvraag.

Geldt de subsidie ook in IJsselmuiden en de dorpen?

De regeling geldt in de hele gemeente Kampen, dus ook in IJsselmuiden, Grafhorst, Wilsum, Zalk en Kamperveen, zolang het perceel binnen de bebouwde kom ligt.

Wat gebeurt er als het budget op is?

Het budget wordt verdeeld op volgorde van binnenkomst. Is het op, dan krijg je dat jaar geen subsidie meer. De regeling loopt tot en met 2028.

Kan ik meerdere maatregelen combineren?

Ja. Je kunt bijvoorbeeld tegels eruit halen, een boom planten en een regenton plaatsen. Per maatregel krijg je één keer subsidie per adres.

Je tuin laten vergroenen in Kampen?

Wij halen tegels weg, voeren ze af en leggen er gazon, beplanting of een haag voor in de plaats, in Kampen en in IJsselmuiden, Grafhorst, Wilsum, Zalk en Kamperveen. Lees meer over je tuin vergroenen in Kampen of over tuinaanleg.

Sander Sellis

Over de schrijver

Sander Sellis is sinds 2021 eigenaar van Tuinrobuust in Kampen. Hij heeft meer dan 15 jaar ervaring in het vak en een achtergrond in de plantenteelt. Lees meer over Sander.

Bronnen

Voor dit artikel gebruikten we onze eigen praktijkervaring en deze bronnen.

Verder lezen

Lees ook kapvergunning in de gemeente Kampen en onkruid tussen tegels verwijderen, of bekijk alle artikelen in de kennisbank.

Je tuin groener maken?

Bel Sander of vraag een vrijblijvende offerte aan. Eerst een opname in de tuin, dan pas een prijs.

06 36 48 66 75Vraag een offerte aan